środa, 27 lipca 2011

Goddess of Spring (Bogini wiosny) - P.C. Cast

P.C. Cast, Goddess of Spring
Cykl: Wezwanie bogini [Goddess Summoning], t. 2
Piatkus 2010

Cast wykorzystała pomysł z części pierwszej, ("Bogini oceanu") umieszczając duszę człowieka w nieśmiertelnej istocie, a mimo wszystko są to zupełnie odmienne książki. Linda jest właścicielką piekarni w Tulsie, gdy znajduje się na skraju bankructwa, próbuje ratować interes rozszerzając menu o nowe potrawy. Szukając inspiracji trafia na interesujący przepis, którego częścią jest inwokacja do Demeter. Prosi boginię o pomoc w odświeżeniu piekarni, by zawitało w niej nowe życie i klienci.
Jednocześnie Demeter ma własny problem. Dusze na Polach Elizejskich w Podziemiu tęsknią za widokiem bogini. Wyjściem byłoby posłanie Persefony, ale córka wydaje się jeszcze niedojrzała, interesuje się tańcami, beztrosko spędza dnie. By to zmienić matka postanawia ją wysłać na Ziemię, gdzie nikt nie wie będzie wiedział kim jest i kto jest jej matką. Wezwanie 43-letniej, doświadczonej Lindy doskonale się nadaje i pomaga rozwiązać dwa problemy za jednym razem. Dusza Persefony zostaje przeniesiona do ciała Lindy, a jej umieszczona zostaje w ciele bogini. W zamian za przywrócenie do życia piekarni, Demeter prosi mieszkankę współczesnych Stanów Zjednoczonych o udanie się na 6 miesięcy do Podziemi, do królestwa Hadesa i pokazanie jej mieszkańcom, że bogini o nich nie zapomniała. Początkowo zadanie przeraża bohaterkę, ma się udać do piekła? A co z mitem o Persefonie?
Okazuje się, że wszystko wygląda zupełnie inaczej niż to sobie wyobrażała, posiada moce Persefony, w podróży towarzyszy jej Eurydyka (ta od Orfeusza, choć tu wersja mitu jest przedstawiona całkiem inaczej, podobnie jak ta o Hadesie). Nadal ma niezwykłe podejście do zwierząt potrafiąc je do siebie przekonać w sekundę. Hades jest inny niż oczekiwała, pod warstwą chłodu, mrocznego seksapilu i siły, kryje się uczuciowy, dobry i dumny mężczyzna posiadający kompleksy, m.in. wyśmiewane przez innych bogów Olimpu przywiązanie do ludzi. Persefona, która do niego przybywa też jest inna niż oczekiwał, w niczym nie przypomina pozostałych, jest dojrzała i czuła. Ich wzajemne relacje i rodzące się uczucie są bardzo dobrze opisane, trzymają w napięciu, następują przełomy, kryzysy, nieporozumienia, nadzieja i niepewność. Czy Hades zakochał się w jej ciele, czy w jej duszy, czy wybaczy jej nieszczerość? Czy Linda jest taka jak się wydaje, czy go opuści tęskniąc za słońcem, w końcu jest boginią wiosny. Drugoplanowe postaci Eurydyka i sługa Hadesa są równie dobrze przedstawione i dzięki nim powieść nabiera kolorytu.
Ostatnie dni w Podziemiu są pełne uczucia i dramatyzmu. Linda musi wrócić do siebie, odkrywa, że Persefona zmieniła jej piekarnię, nikt nie zauważył, że przez pół roku nie była "sobą". Czy sukces zawodowy może zastąpić utracone uczucie? Nie chcę tu za wiele zdradzać i tak chyba zbyt wiele napisałam. Nawet znając fabułę książkę czyta się genialnie, bo chodzi o zmienne emocje, nastroje, drobiazgi, które potrafią wszystko zmienić. Z czterech części serii, które do tej pory przeczytałam ta podoba mi się najbardziej. Porównywalne odczucia mam po "Bogini róż", może mam słabość do silnych, mrocznych mężczyzn, ukrywających tajemnicę, odrobinę niepewnych siebie, choć wspaniałych? W "Goddess of the Rose" Cast wykorzystała motyw pięknej i bestii. Całkiem dobrze go przekształcając.
P.S. Wyniki candy wieczorem po kursie tańca.

9 komentarzy:

 1. Ostatnimi czasy czytam wiele recenzji książek P.C. Cast, jednak sama nie czytałam jeszcze nic. Będę musiała wreszcie przekonać się na własnej skórze, czy są tak dobre jak wiele ludzi uważa :)
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie czytałam jeszcze książektego autora, ale czuję, że są godne uwagi. Twoje recezje są bardzo ciekawe - wszystkie pozycje zrecenzowane chciałaoby się przeczytać.
  A kiedy będzie losowanie candy?

  OdpowiedzUsuń
 3. Ta książka też jest na mojej liście:) Faktycznie dużo ludi ostatnio recenzuje tę autorkę, więc muszę sprawdzić jak to z nią jest:)
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 4. Pierwszy raz widzę na oczy okładkę tej książki, jednak twa recenzja mnie szalenie zaciekawiła, że mam ochotę bliżej przyjrzeć się tej pozycji.

  OdpowiedzUsuń
 5. Czy mogłabyś mi udzielić odpowiedzi na takie pytanie kiedy będzie możliwość przeczytania tej książki(Bogini wiosny)?

  OdpowiedzUsuń
 6. Ja dołączam do poprzedniczki szukam kolejnych tomów Wyznań bogini najlepiej w J Pol ale i Ang nie pogardzę. 1t "Bogini Oceanu" To Miód na serca czytelników. Gdzie można je kupić????

  OdpowiedzUsuń
 7. W oryginale widziałam tu: http://sklep.gala.pl/595455,Ksiazki_Literatura-angielska-English-literature_Goddess-of-Spring.html

  OdpowiedzUsuń
 8. szkoda,że tylko bogini oceanu jest w języku polskim. Nie jestem aż tak biegła w angielskim żeby pozostałe części przeczytac w tym właśnie języku.Cóż pozostaje czekac aż wyjda w języku polskim lub ktoś przetłumaczy i wrzuci do sieci :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Pierwszy raz widzę na oczy okładkę tej książki, jednak twa recenzja mnie szalenie zaciekawiła, że mam ochotę bliżej przyjrzeć się tej pozycji.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za komentarz, każdy coś wnosi i jest dla mnie ważny. Pozdrawiam

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...