wtorek, 24 kwietnia 2012

Kłopotliwy dług księżnej - Nicola Cornick

Nicola Cornick, Kłopotliwy dług księżnej*
Tyt. oryg.: Deceived
Tłum.: Krzysztof Puławski
Mira, Warszawa 2012, 380 s.
Twarda oprawa

Do twórczości Nicoli Cornick przekonałam się już czytając cykl o damach z Fortune's Folly wydany w serii "Powieść historyczna" wydawnictwa Harlequin. Chętnie więc sięgnęłam po tę pozycję i się nie zawiodłam. Spędziłam miłe popołudnia przy lekturze i kawie.

Isabella i Marcus zakochali się w sobie w młodości, zostali kochankami i wyznaczono nawet datę ślubu. Niestety dzień wcześniej uroda bohaterki zwróciła uwagę księcia Ernesta Di Cassilis i z powodu kłopotów finansowych jej ojciec zgodził się na jego oświadczyny, a siedemnastoletnia dziewczyna pod presją rodziny poświęciła swoje szczęście i wyszła za mężczyznę, którego w ogóle nie znała. Marcus dowiedział się o zmianie planów czekając bezowocnie przy ołtarzu na ukochaną. Przekonany, że porzuciła go dla pieniędzy pragnie zemsty. Po dwunastu latach spotykają się ponownie w dość nietypowych okolicznościach. Księżna owdowiała, a po nieszczęśliwym małżeństwie pozostały jej długi i zszargana reputacja spowodowana licznymi romansami męża. Hrabia ożenił się z jej kuzynką, która kilka lat temu zginęła. Spotykają się w więzieniu, ona szuka zdesperowanego dłużnika, który ją poślubi przejmując długi, on prowadzi śledztwo pod fałszywym nazwiskiem. Strażnicy przekonani, że do końca życia nie opuści celi, a do tego jest arystokratą, polecają go Isabelli jako idealnego kandydata. I od tego nieporozumienia wszystko się zaczyna, a gdy po kilku dniach Marcus wychodzi z więzienia, do tego spłaca jej długi i żąda skonsumowania małżeństwa plan księżnej mający zapewnić jej niezależność się sypie i przynosi odwrotny rezultat.

Bohaterowie są bardzo dobrze przedstawieni, znamy ich emocje, przeszłość, motywy. Issabela ma temperament i cięty język, życie nauczyło ją radzenia sobie z problemami. Nieszczęśliwe małżeństwo  i nieudany romans podkopały jej wiarę w miłość i mężczyzn. Utrata córki sprawiła, że boi się kolejnego bólu. Marcus ma o niej błędne wyobrażenie wykreowane przez plotki i niedomówienia, jednocześnie pamięta jak byli szczęśliwi i w jakiej kobiecie się zakochał, powoli poznając jej znajomych i spotykając się z uporem oraz niespodziewanymi reakcjami zaczyna widzieć jej prawdziwy charakter. Podział książki na dwie części (Zemsta i Uwiedzenie) doskonale oddaje zachodzące przemiany w relacji małżonków. Sympatię budzą postaci drugoplanowe, szczególnie Penelopa i Alistair, ich relacje oraz małe sekrety. Nie wszyscy jednak są pozytywni. Negatywnie, choć nie w czarno-białych barwach opisana jest postać Warwicka, którego tajemnica miała wpływ na losy bohaterów i bieżące wydarzenia.
Cornick opisała w powieści miłość, dramat rozstania i utraty dziecka, chęć zemsty, przebaczenie, tajemnicę, różne sposoby radzenia sobie z długami (wyświadczanie przysług i sprzedaż informacji, pisanie artykułów, małżeństwo, alkoholizm), fałsz wyższych sfer, konsekwencje nieporozumień, niedomówień i opierania się na pogłoskach. Książkę czyta się szybko i przyjemnie można spędzić przy niej czas, a losy księżnej i hrabiego wciągają. 
*Książka ukazała się wcześniej pod tytułem"Dług księżnej"

1 komentarz:

  1. Myślę że to jednak nie moje klimaty i odpuszczę sobie lekturę

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za komentarz, każdy coś wnosi i jest dla mnie ważny. Pozdrawiam

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...